Az élet ettől teljes. Meg attól, ha eltalálod a helyes
arányokat. Különben is, addig soha nem leszel igazán bölcs,
amíg nem voltál bolond.”
Mindegy mi lesz, mindegy hogy lesz – csak döntsd el! Ezt egy
kicsit magamnak – örök emlékül írom, kicsit másoknak hogy olvassanak a
motiváltságról és felkészülésről.
2014. július van. Veszprémben vagyok, otthon. Egy 15km távot
akartam futni, de mivel őrült meleg volt lemondtam róla és helyette uszodába mentem.
Érdekes módon az uszi nem fárasztott le, csak a kánikula a maga 30 fokával és
hatalmas páratartalmával – az volt kicsit lehúzó. Mivel a Remete-barlang ilyen
időben felejtő, (hacsak nem viszel felfújható gumimatracot és búvárszemüveget)
maradt a B terv, edzeni, illetve így jött képbe a Sváb hegy és a Kecske hegyi molyolások.
Semmi fejlesztést nem ad, talán nem is tart szinten, de legalább átmozgat.
Úgyhogy marad az edzés egyeztünk meg CSé-vel, s majd ősszel jöhet Remete, de
addig a Klimmzüge Klimmzügét követ. No
meg persze ott van a jóga és a kihagyhatatlan futások is…húúúha a
kihagyhatatlan futások is!
3 féle legyet ismerek. Van a nagy dög. Hatalmas szárnyai
vannak lassan lépked, szinte látszik hogy a dagadt testét milyen nehezen tudja
repkedve a levegőben tartani, inkább szeret leszállni. Ezt a fajtát szerintem a
természet azért teremtette, hogy lecsapjuk, azért hogy megdögöljön. Létezik az
egyel kisebb változata, mely fürge és gyors – elkapni igazi kihívást jelent,
pláne ha nincs tikkasztó meleg (35 fokban könnyű persze, üzenem ezt a Volt
egyszer egy Vadnyugat- os srácoknak…). Nah Ő igazán idegesítő tud lenni. Rád
száll és fürge lábaival elkezd össze vissza mászkálni, számomra céltalanul –
legalábbis nem vélek logikát felfedezni a mozgásában. Gyorsasága meglepő, s
mikor odacsapok a kezemre – már rég a vállamon futkos. Ilyenkor aztán könnyen
ingerült lehet az ember, pláne ha több támadásnak is ki van egyszerre téve és
azon gondolkodsz – Most komolyan én vagyok ennyire büdös hogy rám szállnak,
vagy ezek csak kipécéztek maguknak? Nem szép dolog bogarakat bántani, de ha egy
ilyet elkapsz, biztosan elnyered elismerésemet. A harmadik fajta – ami számomra
ártalmatlan és mind közül a legérthetetlenebb. A pattogó bikalégy. Aki
folyamatosan az ablak üvegét baszkurálja törekedve a fény felé, kopogó hangot
hallatva: nekirepülve, lepattanva és újra
nekirepülve. Ha valaki az életét nem egy céltalan imbolygásnak feltételezi,
hanem úgy gondolja hogy az élet nagyon is irányítható és a pofonok terelgetnek
minket előre –mert én így gondolom- akkor jobban megfigyelve nagyon is
hasonlítunk ezekhez a bikalegyekhez. Hány pofont kapunk a siker előtt. Mennyire
sokat? Nagyon sokat.
2011-ben rengeteget futottam, de még így is feleannyit mint
például tavaly. Akkoriban 4-5km jelentették a maximum távolságomat viszont ezt
nagyon gyorsan meg tudtam tenni. Amikor akkor eldöntöttük, hogy a beteg
kutyusunkat elaltatjuk, igen szomorú voltam, elhatároztam hogy kifutom
magamból. Nem úgy mentem el hogy futok vagy kocogok most egyet, hanem hogy
kifutom magamból a maximumot. Ez aztán akkora rekord lett a veszprémi 4km
távon, melyet akkor nem is tudtam felfogni. Egy évvel később sem tudtam egy
perc közelségbe sem kerülni, tavaly másfél perc volt a legjobb amit ugyanezen a
távon mindent kiadva el tudtam érni. Már-már kezdtem kételkedni az általam mért
eredmény hitelességében, felfoghatatlanul nehéznek tűnt a feladat, mindmáig.
Januártól- Augusztusig 390km-ert futottam idén, sokkal jobb
erőben vagyok mint akkor voltam, tisztán látom milyen sokat dob az érzelem és a
mentális hozzáállás a teljesítményhez. Akkor ezek miatt messze túl tudtam lépni
a szintemen, s a 3 év alatt végtelen sokszor próbáltam megdönteni a július
18.-ai rekordot. Télen, nyáron, esőben, reggel, este. Egyszerűen az a cél hogy
csak az órával küzdjek nem volt valószínűleg elég nemes ahhoz, hogy ezt ki
tudjam hozni magamból. Sok pofont kellett kapni, meg kellett érni ehhez az
időhöz, meg kellett találni az igazi boldogságot a futásban, az örömöt melyet
nyújtani tud.
3 év és pár nap kellett hozzá. A párás és meleg időben
tudtam hogy esélytelen, viszont már délben rebesgették hogy a határ közelében
már hatalmas zivatarlánc jöhet. Úgy véltem a legjobb időzítés a még szél és eső
előtti „csend”-es állapotban futni. Így azt figyelgettem az idokep.hu Radarján,
mikor lesz a Balaton közepénél a zivatarhullám.
Így mikor olyan 26 fok körülire hűlt az idő és kezdték a
felhők színüket sötétre váltani, én felvettem a futócipőm. Semmi nem
különbözött egy átlagos futástól: minimál nyújtás, erősre húzott fűzők, karóra.
A tempós futás az elejétől kezdve, az első 1300 métert
befutom jóval 5 perc alá (az igaz hogy itt van lejtő), talán 4:40 re emlékszem,
tudom hogy ez nagyon jó idő csak bírni kell. Keresek egy kényelmes, de gyors
utazó tempót, s hagyom hogy vigyenek a lábak. Valahol 2 és 2.5km között érzem
hogy túl gyors ez, mert a combjaimat mintha kicsit nehezebben emelném, tán
elkezdtek finoman savasodni, s ez nem lesz jó az 50m szintemelkedést tartogató majdnem
200m hosszú Tummler Henrik utcán. Végig feszítetten figyelt légzés, s az
emelkedőn szapora kis lépések, de még mindig rekord környéki az idő: 11perc a
3. km-et is elhagyva. Bírni végig… de hosszú az utolsó km. Nagyon rosszul esik
a futás, de látom az időt és kicsit ki is engedek az utolsó 10-20 méterre,
ránézek az órára szinte hihetetlen. 16:37 s ezzel megdöntöttem a rekordomat 5
másodperccel. Tovább kocogva 4:22-ben az 5km se rossz: 20:59 a végleges idő.
Előbb utóbb mindig beérik az edzés, s a belefektetett munka.
Bár sokszor nem látja ezt így az ember. A fene se gondolta volna hogy három
évet és sok száz km kell a lábakba belerakni, hogy ugyanazt kihozzák, mint
amire az érzelmektől fűtött izmok voltak képesek 2011-ben. Nem sok futkározós
bejegyzés lesz, de ezt le szerettem volna írni, mert nagyon sokat jelent nekem.
Talán többet is mint némelyik megmászás!

(…) Nekik az olvasás, írás, zenélés,
festészet, vagy bármilyen egyéb tevékenység az életben csupán a „nem
testépítés” kategóriába esik, és mint ilyen, teljesen érdektelen, a hagyományos
értelemben vett szórákozás számukra pedig egyenesen szentségtörés. Ha pedig meg
kérdezed, hogy ennek mégis mi értelme, akkor a „mert muszáj” és a „nem vagyok
buzi” fordulatok teljesen félreértelmezett puffogtatásával fognak reagálni. (…)„Ne érts félre. Egyáltalán
nem arra bátorítalak, hogy szarj bele az edzésbe. Csupán azt mondom, hogy add
meg magadnak az esélyt arra, hogy más dolgokat is találj magadnak az
életben, amikben esetleg örömödet lelheted. Ne hagyd, hogy a testépítés
megbéklyózzon és korlátok közé szorítson. Ennek nem erről kell szólnia, sőt,
ellenkezőleg. Fel kell szabadítson, hogy fejleszted magad, és ezáltal egyre
szélesebb körű önismeretre teszel szert. Fedezd fel a világot, ismerj meg új
dolgokat, és ha az összes körülmények ismeretében te úgy döntesz, hogy téged
csak ez érdekel az egész világon, hát lelked rajta. De kellő tájékozottság
nélkül dönteni minden esetben igen nagy dőreség. A fehérjédet sem úgy
veszed meg, hogy bemész a legelső utadba eső boltba, és leveszed az első dobozt
a polcról, amit meglátsz, aztán kész. Előbb körülnézel, mérlegelsz, kutakodsz,
összehasonlítasz és aztán a tények ismeretében választasz. Pedig az csak egy
kurva protein, bazdmeg, nem az életed. Ezen azért gondolkozz el.
Ezt pedig azért mondom, mert látok
rengeteg fiatalt, aki 14 évesen bekerül a testépítés világába, és onnantól
fogva nem érdekli semmi más. Persze százszor inkább ebbe kerüljön bele
bárki, mint az állandó bebaszásba, dohányzásba, drogozásba, meg semmittevésbe.
De nem csak ez a két véglet van ám, és a végletek pedig egyébként sem mindig
jók. Vágom én egyébként, hogy ez egyfajta dac és lázadás a részükről, hogy
amikor már mindenki elkurvul, akkor ők csak azért se, de az értelmetlen,
makacs, kamaszos gőgnek soha sincs értelme. Nem véletlen az, hogy gyakran
hallom ezektől a fiataloktól, hogy nem találnak barátnőt, és problémáik vannak
az ismerkedéssel, mert hát hiába a nagy hárdkórság és elszántság, a cerkát
bizony nem köti le a nagysúlyos guggolás, vagy a magas ismétléses fekvenyomás. (…)
Fiatalon ezt kell csinálni.
Próbálkozni, baromkodni, hülyének lenni, aztán erre rájönni, beégni a csajoknál
szar dumával, felzselézni a hajunkat, mert azt gondoljuk, hogy menő, meg a
többi szart. Az élet ettől teljes. Meg attól, ha eltalálod a helyes
arányokat. Különben is, addig soha nem leszel igazán bölcs, amíg nem
voltál bolond.”
Dőlt betűvel szedett írás forrása:
http://www.trainwithbrain.hu/